Skip to content Skip to footer

Czym jest zaburzenie borderline

BPD (borderline personality disorder), to zaburzenie osobowosci z pogranicza. I jak każde inne zaburzenie osobowości, charakteryzuje się zwykle stałym wzorcem zachowań i doświadczania emocji. Polega na niestabilności związków międzyludzkich, zmienności w zakresie postrzegania samego siebie (mówimy wtedy o zaburzeniach tożsamości), zmienności w zakresie reakcji emocjonalnych, a także znacznej impulsywności.

Ten wzorzec rozpoczyna się zwykle u młodych dorosłych i występuje w różnych warunkach, w minimum trzech obszarach życia (czyli jeśli objawy są widoczne tylko w jednym obszarze na przykład w relacji z matką a inne relacje będą w porządku, to nie będziemy raczej stawiać rozpoznania zaburzenia osobowości, a na problem trzeba będzie spjrzeć szerzej i szukać innej przyczyny).  Warto pamiętać, że widząc u innych pewne cechy osobowości, nie zawsze musi być to zaburzenie a niekiedy rys osobowościowy. Zatem można mieć rys zaburzenia borderline, czyli wykazywać pewne cechy, ale nie spełniać pełnych kryteriów zaburzenia, które nie będą w znaczący sposób utrudniały życia.

Jak zdiagnozować borderline?

By zdiagnozować borderline, należy według DSM V ( Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders), rozpoznać co najmniej 5 z poniższych kryteriów: (a psychoterapeuta opiera swoją opinię o wywiad z pacjentem, który można uzupełnić Kwestionariuszem do badania zaburzeń osobowości SCID- 5).

  1. Desperacki wysiłek wkładany w unikanie wyobrażonego odrzucenia przez innych (odrzucenie często jest nadinterpretacją jednostki).
  2. Niestabilne i burzliwie przebiegające związki międzyludzkie, które charakteryzują się wahaniami między skrajnymi stanami: od idealizacji do dewaluacji (pozbawiania wartości) partnera/partnerki.
  3. Zakłócenie poczucia własnej toższamości: wyraźny i trwale niestabilny obraz samego siebie lub własnego „ja”.
  4. Impulsywność, okazywana w co najmniej dwóch obszarach, stwarzająca potencjalne zagrożenie (np. wydatki, seks, nadużywanie substancji, objadanie się, lekkomyślna jazda).
  5. Nawracające zachowania, gesty lub grożby samobójcze albo samookaleczenia
  1. Niestabilność reakcji emocjonalnych spowodowana zmiennością nastroju w zależności od warunków (np. nasilone epizody dysforii, drażliwość lub lęk, utrzymujące się do kilku godzin, rzadko dłużej niż kilka dni).
  2. Przewlekłe poczucie pustki.
  3. Niedostosowane zachowania, poczucie gniewu, i trudności w panowaniu nad nim (częste wybuchy złości, utrzymujące się poczucie gniewu, powtarzający się udział w bójkach).
  4. Związane z czynnikami stresowmi, przemijające wyobrażenia paranoidalne lub bardzo nasilone objawy dysocjacyjne.

Warto w tym miejscu wspomnieć o teorii biospołecznej, na której opiera się swtorzona przez Marshę Linehan, psychoterapia dialektyczno-behawioralna (DBT), dedykowana właśnie osobom cierpiącym na borderline. W dużym skrócie, według założeń teorii, osobowość z pogranicza jest dysfunkcją systemu regulacji emocji, co wynika z czynników biologiczncyh połączonych z pewnymi dysfunkcjami środowiska. Osoby z borderline urodziły się jako bardziej wrażliwe na bodźce emocjonalne, a także z przyczyn biologicznych trudniej im jest kontrlować impulsywne zachowania. Jeśli dodamy do tego unieważniające środowisko, a szczególnym rodzajem unieważnienia jest przemoc czy zaniedbanie, i połączymy to z trudnymi, często traumatycznymi wydarzeniami na osi życia, to mamy prosty przepis na rozwinięcie tego zaburzenia.

Na czym polega psychoterapia osób z BPD?

Praca z osobą, która ma zaburzenie osobowości to zawsze kilkuletni i złożony proces. Nasza osobowość kształtuje się latami pod wpływem wielu doświadczeń, już od wczesnego dzieciństwa, dlatego nie da się uelastycznić w tym obszarze w kilka miesięcy. Wspomniałam o tym, że można mieć czasem rys osobowościowy, a nie pełnoobjawowe zaburzenie osobowosći, i wtedy taka praca na pewno potrwa krócej, jednak jest to zależne od wielu czynników jak na przykład zaangażowanie pacjenta, regularność procesu, dobra relacja terapeutyczna czy brak innych, nagłych i kryzysowych problemów, którymi pilniej należy się zająć.

W naszym gabinecie wykorzystujemy szczególnie terapię dialektyczno-behawioralną (DBT), trening mindfulness, Terapię Schematów oraz terapię akcpetacji i zaangażowania (ACT) czy techniki psychodramy. Liczne badania wykazały, że połączenie treningu umiejętności z DBT wraz z narzędziami Terapii Schematów, daje badzo dobre efekty pracy i realnie wpływa na zmniejszenie intensywności objawów.

blank

Psychoterapia DBT w leczeniu borderline

blank

DBT ma na celu pomóc osobom z BPD w radzeniu sobie z silnymi emocjami, redukcji impulsywnego zachowania, rozwijaniu umiejętności radzenia sobie ze stresem oraz poprawie relacji interpersonalnych. Terapia ta skupia się na akceptacji pacjenta oraz równoczesnej zmianie niepożądanych zachowań i myśli. Dzięki praktyce umiejętności w ramach terapii DBT, pacjenci mogą osiągnąć lepszą jakość życia i poprawić swoje funkcjonowanie społeczne oraz emocjonalne.

Terapia dialektyczno-behawioralna opiera się na czterech głównych modułach terapeutycznych, czyli na treningu umiejętności takich jak: uważność, skuteczność interpersonalna, regulacja emocji, przetrwanie kryzysu/akceptacja rzeczywistości. Niekiedy zaleca się, by najpierw podjąć psychoterapię grupową, a później lub równolegle w terapii indywidualnej, można dalej roziwjać nabyte umiejętności.

Psychoterapia schematów w leczeniu borderline

Psychoterapia schematów (ang. Schema Therapy), to podejście terapeutyczne rozwinięte przez Jeffrey’a Younga, które integruje elementy terapii poznawczo-behawioralnej, psychoanalitycznej i Gestalt, teorię przywiązania oraz model relacji z obiektem. Koncentruje się głównie na identyfikacji i zmianie głęboko zakorzenionych przekonań i wzorców zachowań, nazywanych schematami. Schematy to struktury poznawcze, emocjonalne i behawioralne, które kształtują się we wczesnym dzieciństwie i wpływają na sposób, w jaki osoba postrzega świat, siebie i innych ludzi. Schematy mogą być wynikiem negatywnych doświadczeń w przeszłości, w tym traumatycznych wydarzeń, zaniedbań, czy też nieprzychylnych warunków wychowawczych.  W Terapii Schematów duży nacisk kładzie się na pracę poznawczą z rozpoznanymi Trybami Schematu, a celem jest wzmacnianie Zdrowego Dorosłego Trybu.

Bardzo ważnym etapem i pierwszą interwencją będzie rozpoznanie i skuteczne uciszenie głosu tzw. Karzącego Rodzica. Terapeuta wchodzi w pewien sposób w rolę rodzica (nazywamy to ograniczonym, powtórnym rodzicielstwem),  modelując zdrowe i wspierające komunikaty. To pomaga doświadczyć czegoś innego, korektywnego dla znanego wzorca i pomaga w wypracowaniu nowych, bardziej adaptacyjnych strategii.

Techniki wyobrażeniowej zmiany skryptów oraz psychodramy pomagają wzmocnić poczucie własnej wartości i zmienić ukształtowane w przeszłości, a szkodliwe dziś schematy działania, które w psychoterapii należy zidentyfikować.Techniki pracy na krzesłach pomagają rozpoznać i  w ogóle usłyszeć nieadaptacyjne tryby radzenia sobie i doprowadzić do wzmocnienia Zdrowej Dorosłej części, która jawi się jako odpowiedzialny, troskliwy i wspierający opiekun, traktujący potrzeby własne i innych na równi, z jednoczesną troską o interesy obu stron.Takiego właśnie stabilnego i serdecznego opiekuna często zabrakło, kiedy byliśmy dziećmi, co skutecznie zablokowało możliwość rozwinięcia adaptacyjnych zachowań czy naukę regulacji emocji, dlatego tak trudno jest radzić sobie w relacjach, mając borderline. W Terapii Schematów chcemy te braki nadrobić.

Wartość psychoterapii dla osób z BPD polega na tym, że terapia ta oferuje wsparcie w nauce zdrowych umiejętności radzenia sobie z trudnościami emocjonalnymi, uczeniu się zdrowych strategii regulacji emocji i poprawie funkcjonowania społecznego.

 

Marlena Woszczyk

Współczesna psychoterapia oferuje naprawdę mnóstwo technik i narzędzi do pracy z zaburzeniem osobowości z pogranicza, i można długo o nich pisać (więcej o tym na  blogu), a korzystając z zaplecza III fali psychoterapii poznawczo-behawioralnej (wspomniane DBT, TS, ACT), można dosłownie- a nawet trzeba uszyć terapię skrojoną na miarę indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.

Umów się na wizytę

Skorzystaj z naszego kalendarza zapisów