Skip to content Skip to footer

Psycholog, psychoterapeutka humanistyczna, Terapeutka EMDR

Karolina Kochanowska

Jestem  magistrem psychologii oraz magistrem stosowanych nauk społecznych  na Uniwersytecie Warszawskim a także  certyfikowaną psychoterapeutką humanistyczną  (ukończyłam studium psychoterapii w Instytucie Ericha Fromma w Barcelonie). Studiowalam również przez rok na Uniwersytecie w La Corunii w Hiszpanii (kierunek: psychologia kliniczna w nurcie poznawczo-bahwioralnym). Dodatkowo ukończyłam również studia podyplomowe z pracy metodą psychodramy w Centrum Psychodramy Moreno w Granadzie i jestem certyfikowaną  instuktorką mindfulness.

Posiadam uprawnienia psychoterapeuty  EMDR  I stopnia (Eye movement desensitization and reprocessing) : techniki skutecznej w pracy z osobami z doświadczeniem traumy i stresem posttraumatycznym.Obecnie realizuję również  doktorant na Uniwersytecie Ramon LLull w Barcelonie, mój temat badawczy to użycie technik mindfulness w procesie psychoterapii z pacjentami cierpiącymi na stany lękowe i nerwice.

W nurcie humanistycznym, w którym pracuję,  każdy człowiek postrzegany jest jako indywidualna, wyjątkowa jednostka. Znajomość tak wielu narzędzi i technik w połączeniu z wiedzą psychologiczną sprawia, że mogę zaproponować pacjentowi nie tylko metodę adekwatną do problemu z jakim się zmaga, ale także taką, która będzie w zgodzie z jego osobowością, stylem pracy i sposobem na poznawanie siebie.

Pracę jako psycholog rozpoczęłam w 2008 roku, odbywając staż w jednym z Warszawskich Domów Dziecka i prowadząc zajęcia psychoedukacyjne.

Następnie przez wiele lat pracowałam w obszarze edukacji jako trenerka, edukatorka i psycholożka. Prowadziłam zajęcia dotyczące tolerancji i antydyskryminacji w takich organizacjach jak Forum Dialogu, Stowarzyszenie Efekt Domina, Polska Akcja Humanitarna. Koordynowalam projekty edukacyjne w Stowarzyszeniu Amnesty International, gdzie przez 5 lat prowadziłam warsztaty i kursy dla nauczycieli, pracowników szkolnych i młodzieży dotyczące zwalczania agresji i bullyingu w szkołach, rozwijania empatii, komunikacji bez przemocy. W sumie mam na swoim koncie ponad 600 godzin warsztatów psychoedukacyjnych, zarówno dla dorosłych, nauczycieli i rodziców, jak i dla młodzieży. Efektem tych działań jest publikacja “Jak radzić sobie z bullyingiem i dyskryminacją w szkole?”, której jestem współautorką.

Już od czasów studiów pociągała mnie kliniczna, psychoterapeutyczna praca z pacjentem. Dlatego też w 2013 roku wyjechałam na staż do Limy w Peru. Pracowałam na oddziale dziennym ośrodka Fundacji „Coprodeli” dla osób dorosłych z zaburzeniami psychicznymi (zaburzenia nastroju, zaburzenia schizotypowe i urojeniowe, zaburzenia lękowe, zaburzenia adaptacyjne). Podczas stażu miałam okazję nie tylko wspołpracować z międzynarodowym zespołem terapeutów i psychiatrów, ale także poznać lepiej podejście systemowe w pracy z osobami z zaburzeniami psychicznymi: była to praca nie tylko z samym pacjentem, ale także z jego rodziną, opiekunami.

Po studiach postanowiłam wyjechać do Hiszpanii i tam kontynuować swój rozwój jako psycholog kliniczny. Rozpoczęłam pracę w Centrum Psychologii Integracyjnej “Presentia” w Granadzie, gdzie prowadziłam początkowo  warsztaty komunikacji, a później grupy terapeutyczne dla par.

Jednocześnie podejmowałam współpracę z firmami korporacyjnymi (Accenture,NorthGateArionso) jako konsultantka zmiany: przygotowywałam strategie wprowadzania zmian w firmach i programy przygotowywania pracowników do tych zmian, współtworzyłam programy redukcji stresu i zdrowego trybu życia. Doświadczenia te pozwoliły mi na pracę z osobami pod presją chronicznego stresu, zrozumienie ich wyzwań i problemów. Poszukując dodatkowych narzędzi, ukończyłam trening relaksacji metodą Jacobsona oraz kurs redukcji stresu metodą mindfulness w Instytucie Psychologii Integracyjnej Baraka, co pozwoliło mi na uzyskanie certyfikatu redukcji stresu metodą uważności (Mindfulness-Based Stress Reduction programme).

Obecnie mieszkam w Barcelonie, dzięki czemu  świetnie rozumiem i doświadczam wyzwań “życia na emigracji”.

W gabinecie Psychomental przyjmuję osoby dorosłe na  terapię indywidualną oraz prowadzę psychoterapię par. Specjalizuję się w  psychoterapii zaburzeń nerwicowych związanych ze stresem,  zaburzeń lękowych (fobie, lęk uogólniony), zaburzeń nastroju (depresja, zaburzenia afektywne).

Wierzę, że każda osoba ma w sobie potencjał i możliwosci, by móc żyć w spokoju i równowadze emocjonalnej. Mam nadzieję, że wspólnie uda nam się te zasoby odkrywać, wzmacniać i wdrażać w życie.

Zapraszam.